15.10.2021 - 16.01.2022
  • 15.10.2021 - 16.01.2022
  • Państwowa Galeria Sztuki Sopot, pl. Zdrojowy 2
  • 10 zł, ulgowy 7 zł

 

 

Psy są wyjątkowo częstym i chętnie podejmowanym przez artystów tematem artystycznym. Pojawiają się u największych mistrzów w dziejach sztuki polskiej i międzynarodowej, zarówno w dziełach artystów samouków czy w anonimowych obrazach.

Wystawa "My i psy, psy i my", organizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, ma na celu uświadomienie wszechobecności "najlepszego przyjaciela człowieka" - czyli psa, w naszym otoczeniu, a co za tym idzie w świecie sztuk plastycznych.Ekspozycja zaplanowana została jako szeroka panorama sztuki polskiej, prezentująca różne dziedziny artystyczne - obrazy, rzeźby, rysunki - od XVIII wieku, poprzez sztukę XIX wieku i dwudziestolecie międzywojenne, aż po dzień dzisiejszy. Zrealizowana zostanie w oparciu o zbiory publiczne (Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Toruniu) i prywatne (kolekcjonerzy, artyści i osoby prywatne).Wystawa stawia sobie za cel ujawnienie wszechobecności motywu psa w sztuce

na przestrzeni wieków. Różnorodność stylów i estetyk będzie ujawniać bogactwo możliwych poszukiwań i rozwiązań.Nie chodzi w niej o klasyfikację psich wyobrażeń, a raczej o przyjemność płynącą ze spotkań z nimi, zarówno estetyczną jak i myślową, bo rola i znaczenie psów w ludzkim otoczeniu, mimo, że wciąż ulega przemianom, nadal pozostaje nadzwyczaj ważna.Wystawa czynna: 15.10.2021 - 16.01.2022.

Kurator: Bogusław Deptuła