30.01.2022

30. Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, 30 stycznia 2022 roku. Dochód z niej zostanie przeznaczony na okulistykę dziecięcą.


Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje.

Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są - poza pogorszeniem ostrości wzroku - jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych - w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów*. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

30. Finał - co będziemy kupować między innymi?

angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci
oftalmoskopy do badania dna oka
lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka
tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki)
synoptofory do pomiaru kąta zeza
urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń
tomografia dnia oka
mikroskopy
stoły operacyjne

______________________________________________ WOŚP w Sopocie - wydarzenie

29 stycznia 2022 roku w godzinach między 11:00 a 12:00 odbędzie się I Bieg Sopot dla Orkiestry.

30 stycznia 2022 rozpocznie się 30. Finał WOŚP w Sopocie, na ulice naszego miasta wyruszy 61 wolontariuszy. Na plaży w Sopocie będzie można zobaczyć wojskowy sprzęt w tym czołg i inne wojskowe militaria , a nim atrakcja sopockich finałów - przejażdżki. Będzie wojskowa grochówka oraz wiele innych atrakcji. Pierwsza pomoc i pokazy ratownicze organizowane przez Sopocki WOPR, będzie też sopockie morsowanie Klub Sopockich Morsów.

W Operze Leśnej w Sopocie 30 stycznia 2022 o godz. 15:00 odbędzie się koncert dla WOŚP "W rytmie tanga" w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Wojciech Rajski - dyrygent, Paweł Zagańczyk - akordeon.

W godzinach od 12:00 do 16:00 na Skwerze Kuracyjnym w Muszli Koncertowej w Sopocie odbędą się Licytacje na żywo, występy dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury w Sopocie oraz koncerty i muzyka na żywo.

 

https://imprezy.trojmiasto.pl/Sopot-dla-WOSP-imp515222.html

https://sport.trojmiasto.pl/Sopot-dla-Orkiestry-Bieg-imp515223.html